Jaki zawód wybrać, gdy świat ciągle się zmienia?

Nie wiesz jaki zawód wybrać? Wcale Ci się nie dziwię.

Sześćdziesiąt procent młodych ludzi, którzy kończą dziś podstawówkę, będzie pracować w zawodach, które dziś nie istnieją.
Szokująca informacja!
Mnie wyrwała z butów. Ponad połowa znanych nam zawodów zniknie i do końca nie wiadomo jakie zawody powstaną w zamian. No, tak, ale mimo wszystko, trzeba się jakoś ogarnąć i coś wybrać.

Zawsze byłam zwolennikiem strategicznego, długoterminowego myślenia. Zatem i do projektu „Jaki zawód wybrać?”, należy podejść strategicznie. Zadajmy sobie zatem pytanie, Czy coś wiemy na temat zawodów przyszłości?

Tak, i to nawet sporo.
Pomyśl, lubisz np.: rysunek i chciałbyś zostać projektantem. Dziś to może być zawód „Fashion Designer”, ale jaki to będzie zawód za 10 czy 15 lat? Może Fashion Designer też jeszcze będzie istniał, a może wcale nie, ponieważ wszyscy będziemy chodzić w okularach VR, a ubrania będziemy kupować jako wirtualne ciuchy, które każdy będzie oglądał w wirtualnej czy rozszerzonej rzeczywistości. A tak naprawdę będziemy chodzić w białych, identycznych kombinezonach.
Nie wiemy, a jednak musimy się przygotować. Co zatem robić?

Zacznij od odpowiedzi na pytanie Jaki zawód do mnie pasuje?
To oczywiście długi proces, ale kluczowy dla Ciebie. Jest to trudne, bo spis zawodów jest już mało aktualny. Raczej nie będziemy już robić czegoś takiego jak „test na zawód”, tylko bardziej to będzie rynek talentów.

Co jest jeszcze ważne?
Kompetencje społeczne.
Kilka znaczących umiejętności, które w większości należą do tak zwanych umiejętności miękkich. Na pierwszym miejscu jest inteligencja emocjonalna. To kompetencja – tak kompetencja, nie cecha charakteru – która pozwala na lepsze rozumienie potrzeb innych ludzi. Oczywiście jedni ją mają wrodzoną, a inni… mogą się jej nauczyć. Inteligencja emocjonalna będzie jedną z kluczowych umiejętności i warto dbać o jej rozwijanie przez całe życie. To może pomóc Ci wykreować dla siebie całkiem nowy zawód, który stworzysz szukając potrzeb, jakie mają ludzie.

Jakie jeszcze kompetencje warto rozwijać?
Logiczne myślenie, uczenie innych, zarzadzanie zespołem, praca w grupie, przywództwo, aktywna nauka.
No i elastyczność. Będziemy zmieniać zawód kilka razy w ciągu całego życia i kilka razy będziesz musiał od nowa odpowiedzieć na pytanie- jaki zawód wybrać? Zdolność przystosowania się do tych zmian będzie determinowała Twój sukces. Świat w ciągu Twojego dorosłego życia będzie pędził z szalona szybkością i będziesz musiał za nim nadążyć.

Tylko, czy rzeczywiście każdy musi mieć te wszystkie cechy, aby odnieść sukces? Oczywiście, że nie, to musi być zgodne z Twoim charakterem i Twoimi talentami. Będziemy się tym często zajmować w Where2Go

Po trzecie powinieneś śledzić trendy, które zawody zostaną zastąpione BOTami, a które utrzymają się na rynku. Będziemy też o tym pisać, ale dam Ci przykład – psycholog się utrzyma, a księgowy, trafiony-zatopiony. Zanim wybierzesz wymarzony zawód, poszukaj w
sieci, czy nie jest na liście skazańców.

Jeśli już będziesz wiedział jaki zawód wybrać, to myśl o nim dość szeroko, patrz jakie stwarza Ci możliwości, a nie jakie konkretne czynności będziesz wykonywać. To również będzie się zmieniać.

Dużo tego nieznanego, dlatego potrzebny Ci jest dobry plan. Taka jest nasza intencja, pomagać zmierzyć się z tym co nieznane i oswoić trochę nową rzeczywistość. Ciszę się, że z nami jesteś.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Related Posts

Samoocena u nastolatków

Jak z Twoją samooceną? Nie istnieje! Nie wiem, jakie ta odpowiedź budzi w Tobie uczucia, ale mnie przeraziła. Powiedziała to młodziutka dziewczyna z którą pracuję

3 x Sesja 90 minut + Gallup lub DISC

  Test GallupaTest DISC

  *pola wymagane

  Sejsa 90 minut + Gallup lub DISC

   Test GallupaTest DISC

   *pola wymagane

   Sesja 90 minut

    *pola wymagane

    `

    Zobacz swoją stategię na maturę i wybór ścieżki kariery

    ZAPISZ SIĘ I OTRZYMAJ DARMOWY FILM!