Jak wykorzystać zamknięcie szkół?

Wszyscy teraz przeżywamy kryzys. Na początku wiele osób cieszyło się kiedy obserwowaliśmy zamknięcie szkół, ale teraz po dwóch tygodniach siedzenia w domu, odrabiania większej niż zwykle ilości prac domowych i braku spotkań ze znajomymi, przestajemy widzieć wszystko w kolorowych barwach. Do tego dochodzą zmartwienia rodziców, bo na rynku jest bardzo ciężko. Każdemu też towarzyszy niepewność, bo przecież nie wiemy ile to jeszcze potrwa. Czy da się mimo wszystko na tym wszystkim jakoś skorzystać?

Wyobraź sobie, że stawiam teraz na kuchence trzy małe garnki z zimną wodą. Do jednego z nich wkładam ziemniaka, do drugiego jajko, do trzeciego wsypuję kilka łyżeczek herbaty, włączam wszystkie trzy palniki, doprowadzam wodę do wrzenia i zostawiam na 20 minut. W każdym garnku wydarzy się zupełnie inna rzecz. Ziemniak, początkowo twardy, stanie się miękki i kruchy. Jajko, początkowo bardzo delikatne, stanie się twarde. Herbata nie zmieni zbytnio swojej struktury, ale zupełnie odmieni smak wody.
Wszystkie trzy substancje zostały poddane działaniu tego samego czynnika – wrzącej wody, ale każda zareagowała w kompletnie inny sposób! Dokładnie tak samo dzieje się z nami w momencie w którym napotykamy na trudności. Kiedy przychodzi do Ciebie kryzys możesz zachować się jak ziemniak. Możesz pozwolić na to, żeby trudności przygniotły Cię i osłabiły wewnętrznie. Możesz także – podobnie jak jajko – stać się zatwardziały w środku. W ten sposób kończy wielu ludzi po przejściu poważnego kryzysu. Zamykają się w sobie i stają się zgorzkniali. Możesz także wybrać trzecią postawę. Możesz postarać się maksymalnie wykorzystać tę trudną sytuację i zmienić ją na lepsze – dokładnie tak jak herbata odmienia wodę!

Nie masz wpływu na to, że jakiś gość w Chinach zjadł nietoperza i z tego powodu mamy zamknięcie szkół. Masz natomiast wpływ na to, jak się zachowasz w tych nowych okolicznościach.
Każdemu z nas obecnie jest trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości nauki i pracy online. Nie każdy potrafi się dobrze zorganizować. Każdemu jest ciężko nie wychodzić z domu, szczególnie kiedy dzielimy małą przestrzeń z wieloma osobami, co zawsze rodzi napięcia. Każdy obecnie tęskni za spotkaniami ze znajomymi, czy chodzeniem na zakupy. Wszyscy zostaliśmy wrzuceni do tego samego wrzątku. Różnica będzie polegać na tym jaką wybierzemy reakcję. Jedni zamkną się w domach oglądając Netflixa całymi dniami, inni załamią się trudną sytuacją swoich rodziców, którzy być może właśnie tracą pracę, a jeszcze inni zobaczą, że zyskali w tym momencie ocean czasu, który do tej pory wypełniały spotkania, zakupy i przemieszczanie się. Zorientują się, że w internecie jest dużo pożyteczniejszych rzeczy niż Netflix i mogą docierać do najlepszej wiedzy na świecie z każdej dziedziny jaka ich interesuje.

Pomiędzy bodźcem, a reakcją zawsze masz wolność wyboru. Nie masz wpływu na to co dzieje się dookoła Ciebie, ale masz wpływ na to jak na to wszystko zareagujesz. Prawda jest taka, że każda zmiana, każdy kryzys, nawet zamknięcie szkół, niesie za sobą okazję do rozwoju.
Wiesz co łączy ze sobą Disney’a, Ubera, AirBnB, albo takie produkty jak Boeing 707, MS-DOS Microsoftu i iPod Appla? Wszystkie powstały w czasach recesji lub dużych kryzysów gospodarczych. Walt Disney, Garrett Camp, Bill Gates, czy Steve Jobs postanowili przekuć okoliczności, które dla większości ludzi były wielkim dramatem w okazję do rozwoju.

Chcielibyśmy, żeby nasze życie było wolne od trudnych doświadczeń, nagłych zmian, bólu, cierpienia, przeciwności i kryzysów. Tak jednak nie będzie. Będą one przychodzić regularnie. Każdy z nich będzie dla Ciebie szansą do poznania siebie i rozwoju, jeżeli tylko na to pozwolisz. Zatem skoro i tak przez cały czas będziemy ich doświadczać, to czemu by na nich nie korzystać?

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
On Key

Related Posts

Samoocena u nastolatków

Jak z Twoją samooceną? Nie istnieje! Nie wiem, jakie ta odpowiedź budzi w Tobie uczucia, ale mnie przeraziła. Powiedziała to młodziutka dziewczyna z którą pracuję

3 x Sesja 90 minut + Gallup lub DISC

  Test GallupaTest DISC

  *pola wymagane

  Sejsa 90 minut + Gallup lub DISC

   Test GallupaTest DISC

   *pola wymagane

   Sesja 90 minut

    *pola wymagane

    `

    Zobacz swoją stategię na maturę i wybór ścieżki kariery

    ZAPISZ SIĘ I OTRZYMAJ DARMOWY FILM!