Jak robić to co kochasz?

Każdy o czymś marzy. Czasem zdobywamy się na odwagę i wyobrażamy sobie przenajróżniejsze, fantastyczne, scenariusze na nasze życie. A kiedy przychodzi do wyboru zawodu to z jednej strony jakoś zdajemy sobie sprawę, że to możliwe, żeby robić to co kochasz, ale z drugiej ulegamy pragmatyzmowi i idziemy za tym co nam (lub naszym rodzicom, czy nauczycielom) wydaje się rozsądne i kończymy w pracy, której nie lubimy.

Dlaczego się tak dzieje?
Mam dwie bardzo wyraźne cechy. Pierwsza – jestem urodzonym mówcą. Od samego początku szkoły podstawowej, aż do końca liceum prowadziłem większość szkolnych akademii i spotkań świątecznych. Jestem jedynym dwukrotnym zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu krasomówczego – na poziomie gimnazjum i na poziomie liceum. Druga cecha – jestem urodzonym liderem. Wiele razy byłem wybierany przewodniczącym klasy, dwukrotnie byłem przewodniczącym szkoły. Wszyscy, którzy mnie znają wiedzą o tym doskonale. Tego nie da się nie zauważyć.

A mimo to, kiedy otrzymywałem jakiekolwiek rady dotyczące wyboru mojego zawodu, słyszałem, że powinienem albo zostać prawnikiem, albo pójść na politechnikę (bo nieźle radzę sobie z matmą), co ostatecznie wybrałem. Dlaczego nikt nie radził mi zostać mówcą? Dlaczego nikt nie zaproponował mi stworzenia własnej marki osobistej? Patrząc na moje umiejętności gromadzenia ludzi wokół siebie i sprawnego przemawiania wydaje się to przecież najrozsądniejszym wyborem.Częściowo mam na to odpowiedź. “Mówca” nie brzmi jak prawdziwy zawód. Strażak, lekarz, policjant, mechanik, prawnik, inżynier – to są prawdziwe zawody. “Mówca?? I o czym Ty niby będziesz opowiadał?”. Co z tego, że topowi mówcy na świecie zarabiają pół miliona złotych za 90 minut przemówienia…

Marka osobista? “A co to takiego?” Kiedy zdawałem maturę nie było czegoś takiego jak marka osobista. Byli celebryci w telewizji i gazetach, ale żeby normalny człowiek miał się sam nagrywać i pokazywać to ludziom? “Kto by to niby chciał oglądać?”
I tak idąc za tymi radami skończyłem Mechanikę i Budowę Maszyn. Zostałem inżynierem, wysokiej klasy specjalistą, który zwykle siedzi SAM przy komputerze i PROJEKTUJE. Gwarantuję Ci, że ani SAM, ani PROJEKTUJE to nie są moje mocne strony. Czy słyszysz tam

PRZEMAWIA albo PRZEWODZI?
I czyja to wina? Mojej pani od matematyki, że dobrze uczyła i nie miałem problemów? Moich rodziców, że dawali mi najlepsze rady jakie mogli mi dać? Moich kolegów, że wszyscy poszli na polibudę? Doradców zawodowych, których nigdy nie spotkałem?
Jak się dobrze domyślasz – żadnej z wymienionych osób. To ja i tylko ja jestem odpowiedzialny za moją przyszłość. Tylko ja mogę decydować, czy chcę podejmować świadome i odważne wybory i brać za nie pełną odpowiedzialność, czy żyć według przekonań i opinii innych ludzi.
Jeżeli chcesz robić to co kochasz, musisz wziąć PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ za to co robisz (czego NIE robisz), w którą stronę idziesz, z kim się spotykasz (z kim się NIE spotykasz) i kogo słuchasz (kogo NIE słuchasz). To wszystko ma ogromne znaczenie. Jeżeli chcesz robić to co kochasz, to od dziś musisz rozumieć, że wszystkie porażki to Twoja wina, a wszystkie sukcesy to Twoja zasługa. To jest perspektywa, która zmienia życie.

Podsumowując, widzę tylko dwie opcje – możesz wziąć odpowiedzialność i robić to co kochasz, albo możesz robić coś czego nie lubisz i szukać winnych.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Related Posts

Samoocena u nastolatków

Jak z Twoją samooceną? Nie istnieje! Nie wiem, jakie ta odpowiedź budzi w Tobie uczucia, ale mnie przeraziła. Powiedziała to młodziutka dziewczyna z którą pracuję

3 x Sesja 90 minut + Gallup lub DISC

  Test GallupaTest DISC

  *pola wymagane

  Sejsa 90 minut + Gallup lub DISC

   Test GallupaTest DISC

   *pola wymagane

   Sesja 90 minut

    *pola wymagane

    `

    Zobacz swoją stategię na maturę i wybór ścieżki kariery

    ZAPISZ SIĘ I OTRZYMAJ DARMOWY FILM!